Ebben a kategóriában magánszemélyek nevezhettek, akik okos, fenntartható kezdeményezéssel, otthoni energiatudatos beruházással vagy saját ötlettel vezérelve, saját maguk által készített (DIY) megoldással járulnak hozzá szűkebb vagy tágabb környezetük fenntarthatóságához.
2014 derekán ismerkedtem meg a városi mezőgazdaság magyarországi, 'első' mintaközösségeivel Budapesten. Úgy tapasztaltam, hogy szülővárosomban, Pécsett is igény lehet egy hasonló kert/kertek kialakítására. A projekt Pécsett, az abszolút belvárosban, egy korábban kietlen, elhanyagolt foghíjtelken, a főutcák épületei közé ékelődve jött létre. A közel 370m2-es tér 'sajátos' fizikai adottságainak következtében nehezen hasznosítható egyébre, mint például (közösségi) kert létesítésére.
A Zöld Folt Közösségi Kert a kikapcsolódás, a közösségi lét és a fenntarthatóság témáihoz teremt diskurzusmezőt a városi növénygondozás apropóján. Példát mutat, gondolkodtat, szórakoztat, fizikai teret biztosít a szabadidő egészséges és konstruktív eltöltése érdekében.
A májusi hivatalos kertnyitó az egyik szimbolikus sarokköve lesz a mára lényegében pályára állt ötletnek.
A projektnek számos külső-belső célja van, melyek közül az alábbiak kiemelendőek: